Dinlendiğimi Nasıl Öğreniriz

Dinleme veya Böceğin Uyarı İşaretleri

Siz potansiyel bir hedef misiniz?Eğer gizli dinleme söylediğiniz, yazdığınız veya başka birinin etkisini veya zenginliğinin artması için yaptığınız herhangi bir şey içinse,cevap evettir.Siz potansiyel bir hedefsiniz.

Eğer aşağıdaki bazı uyarı işaretleri varsa ve siz dinlendiğinizden veya telekulaktan şüpheleniyosanız, hemen Zabata Elektronik ile iletişime geçmeniz ve bir “böcek cihazı” veya TSCM incelemesi  yaptırmanız isabet olacaktır.

1-Diğerleri sizin gizli işlerinizi ve profesyonel ticari sırlarınız biliyor ise,

Bu gizlice dinleme faaliyetinin en açık göstergesidir. Amerika’da, gizli bilgi hırsızlığı milyar dolarlık yer altı endüstrisidir.Sık sık sırlarınızın açığa çıkması ince bir yol ile  gösterilecektir  bu nedenle içgüdülerinize daima güvenmelisiniz.    Rakipleriniz veya medya bilmemesi gereken sizin açıkça sırrınız olan şeyleri öğreniyor ise, bu  teknik dinleme veya böcekten şüphelenmenin sebebidir.

2-Gizli toplantılar ve ihaleler bir sır olarak görünmüyor ise,

Gizli toplantı ve ihaleler Şirket casusluğunun çok bilinen hedefleridir.Halkın bilgisini oluşturmayı planladığınız şirket alıcıları için nasıl planlar istiyorsunuz?Ürün tasarımlarınızın kopyaları rakiplerinizce kullanılıyor mu?Rakiplerinizce sizin vereceğiniz teklifin bilinmesi yararlı olur mu?

3-İnsanlar sizin iş faaliyetlerinizle veya özel yaşamınızla çok ilgili gözükürler.

4-Telefon hattınızda ses değişikliği ve tuhaf ses duymuşsanız,

Bu amatör dinleyiciler tarafından bir telekulakla veya buna benzer dinleme aracıyla yapılır. Gözetleme cihazları sık sık telefon hattında sinyalin gitmesi veya ses değişikliği gibi anormalliğe neden olur.Profesyonel dinleyicilerde ve ekipmanlarında bu tür sesler oluşmaz; böylece bu anormallik telefonunuzda oluşuyorsa bilin ki sizi amatör biri dinliyor. Diğer bir yandan basit bir hatadan da kaynaklanabilir bu ses, fakat kontrol etmelisiniz.

5-Telefon hattınızda parazit,patlama veya çizilme fark ettiyseniz,

Bu iki iletken birbirine bağlandığında (telefon hattındaki böcek veya telekulak gibi)meydana gelen kapasitif deşarj tarafından meydana gelir.Bu aynı zamanda amatör bir dinleyicinin veya eğitimsiz bir casusun telefon hattınızla oynaması anlamına gelmektedir.Bu telefon hattınızda veya cihazınızda problemden başka bir şey değildir fakat bir TSCM çalışanının bu durumu netleştirmek için değerlendirmesi gerekir.

6-Telefonu kapadığınızda ahizeden sesler geliyorsa,

Buna, telefon alıcısını dinleme mikrofonuna (aynı zamanda hoparlör )dönüştüren açma tuşu sebep olur.Muhtemelen telefonun 20 metre civarında biri sizin söylediğiniz her şeyi dinliyor(eğer bu oluyorsa).

7-Telefonunuz sık sık çalıyor fakat kimse konuşmuyor , zayıf bir tonda veya çok yüksek tonda  devam ediyorsa, veya sonradan bip sesi geliyorsa,

Bu telefon hattınızda hat uzatıcının veya bağımlı bir cihazın kullanıldığının göstergesidir.Bu aynı zamanda armonika böceğinin veya sınırsız vericinin kullanıldığının gösterge anahtarıdır. Tabiki bu bir faxın veya modemin yanlış bir numarayı aramasından başka bir şey olmayabilir (fakat bir TSCM çalışanını durumu netleştirmelidir.)

8-Telefonunuzu açtığınızda hatta bir ses duyuyorsanız(harici bir hoparlör kullanarak),

Bu tür bir durumu kontrol etmek için “kaydedici” arayüzü (VOX seçeneği ile)almanız gerekmektedir veya uAmp veya Kaiser 1059 gibi ses yükselticisi temin etmeniz gerekmektedir. Daha sonra kapalı telefondan telefon hattınızı dinleyin.Eğer zayıf, katı bir çift ses duyuyorsanız biri, telefon hattınız üzerinde “bağımlı” bir gizli dinleme yapıyor(komşularınızdan biri olabilir.)Bu tür cihazlar kişi telefonu kapadığı zaman “komut sesi “ oluşturur(tüm telefonlarınızın kapalı olduğundan emin olmalısınız).

Ek not:En yaygın yasadışı dinleme cihazları 2100 Hz ve DTMF-C ‘dir fakat hiçbir ses kombinasyonu olmayabilir.

9-Am/FM radyonuzda aniden değişik bir parazit meydana gelirse,

Pek çok amatör casus dinleyici cihazları Fm radyo bandı içinde veya dışındaki frekansları kullanır, bu sinyaller frekans kaymasına yol açar ve böceğin etrafındaki bir FM radyo sessizleşir.FM radyonun öbür ucunda ve FM bandın içerisinde herhangi bir sessiz bölgedeki yayına bakın.Radyo cızırdamaya başlarsa, yavaşça odanın içinde ses tizleşinceye kadar  hareket ettirin.Bunun anlamı, geribildirim algılama veya döngüsel algılamadır ve sık sık böceği bulacaktır. “Stereo” fonksiyonu kapalı omalıdır böylece radyo “tek” olarak çalışır bu da hassaslıkta ciddi artış sağlar.Böyle bir durumda bir “muhbir” bulursanız, hemen bir TSCM uzmanıyla iletişime geçin ve onları hızlıca yerinizden uzaklaştırın.

10- Arabanızın radyosu anide “tuhaflaşmaya” başlarsa,

Unutmayın ki,araba radyonuzun anteni bir dinleyici tarafından (sık sık)kullanılıyor olabilir ve böyle bir kullanım radyo yayınınızı kesebilir (otomobilinizdeki radyoda aniden bir tuhaflık olursa, dinlenildiğinizden şüphe edin).

11-Televizyonunuzda aniden bir parazit  oluşuyorsa,

Televizyon yayın frekansları sık sık bir dinleme sinyali bulundurur fakat böyle bir cihaz televizyon alıcısına parazit oluşturabilir(genellikle bir UHF kanalı).Televizyonlar aynı zamanda çok fazla RF enerjisi harcarlar ve bunun yüzünde herhangi bir alıcıya çok duyarlıdır(buna teknik olarak “bant genişliği” denir ve TV sinyalleri bunu çok fazla kullanır). Katlanabilir bir antenle küçük bir televizyon bir odada kullanılabilir.2,7,13,14,50-60 ve 66-68 numaralı kanallardaki parazite dikkat edin, bu frekanslar gizli dinleyicileriyle bilinir.Sinyaller analog iken bu doğruydu ve bugün yerel yayın yapan TV’lerin kullandığı dijital sinyaller daha doğru.

12-Bir hırsızlık kurbanı oldunuz fakat hiçbir şey çalınmadı,

Profesyonel dinleyiciler sık sık ev veya ofislere hırsızlık yapmak için girerler ve nadiren de olsa girdikleri yere direkt kanıt bırakırlar;ancak binada yaşayanlar  yerleri değiştirilmiş  mobilyaları muhtemelen görecektir.Bir hırsız eşyaların duruşunu nadiren değiştirirken  daha çok gizli aramasında bunlara zarar verir.Bu gizli araştırma ve böcek cihazlarını yerleştirme.

13-Elektrikli duvar elektrotlarınız biraz değiştirilmiş veya sarsılmış görünüyor,

Gizli dinleme cihazlarının yerleştirilebileceği en bilinen yerlerden biridir. Elektrik prizi, anahtar,duman algılayıcı alarmlar ve aydınlatma aksesuarlarının içine veya arkasına yerleştirilir.Bu duvar elektrotları sökülerek yapılmalıdır. Elektrik prizinin olduğu yerin aşağısındaki  küçük değişikliklere bakın.Aynı zamanda elektrik prizi ve ışık anahtarlarının renklerine dikkat edin çünkü dinleyici tarafından bunlar değiştirilir.Duvara monte edilmiş duvar elektrotların vidalarının değiştirilip değiştirilmediğine bakın.

14-Duvarda veya tavanda meydana gelen küçük boyutlu renk değişiklikleri.

Bu son zamanlarda gizli kamera veya iğne delikli mikrofon yerleştirildiğinin işaretidir.

15.Satıcılarınızın biri size masa radyosu, alarmlı saat,lamba,küçük televizyon,cd çalar vb. herhangi bir elektronik cihaz verdi,

Bu tür hediyeler aslında dinleme cihazı bulunan Truva atlarıdır.Hediye olarak verilen kalem,keçeli kalem, kalem kutusu,hesap makinesi,post-it  vb. malzemeler şüphe uyandırıcıdır.Bu tür küçük hediye satıcıları belki size ciddi zarar verebilir.

16-Yerin yanındaki vinil duvar dibinde darbe veya deformasyon görülmesi,

Bu, birisinin kablo veya mikrofonu  duvarsa pervazın  durmasını sağlayan yapıştırıcılara yerleştirildiğinin açık bir göstergesidir.Bu deformasyon rengin kayması veya renk açılması gibi gözükür.

17-Evinizdeki veya ofisinizdeki  duman dedektörleri, saat, lamba veya çıkış işaretinde biraz kayma, yüzeyde küçük bir delik  veya  yarı belirgin bir yüzeye sahip.

Bu araçlar gizli dinleme cihazları için çok popülerdir.Bunlar hedef bölgeye yerleştirildiğinde nadiren doğruca yerleştirilirler.Bu gibi şeylerin görüntüsüne veya bunların görüntüsündeki hafif değişikliğe dikkat edin.

18-Evinizde, ofisinizde birden ortaya çıkan ve bunların ne şekilde oraya geldiğini bilmediğiniz maddeler.

Dikkat edeceğiniz veya farkına varacağınız tipik maddeler: saatler, çıkış işaretleri, yağmurlamam başlıkları,radyolar, fotoğraf albümleri ve lambalar.

19-Duvar kenarındaki zemin üzerinde fark edilen beyaz kuru duvar tozu ve duvardan dökülen parçalar.

Bu, iğne deliği mikrofon veya kameranın yerleştirilmiş olduğuna dair bir işarettir. Bu sanki birinin yere veya duvara biraz şeker dökmüş gibi görünür.

20-Masanızın üzerinde veya yerde tavandan dökülen küçük parçalar veya kum olduğunu far ettiniz. Aynı zamanda çatlak, yontulmuş veya oyulmuş tavan döşemesi  ya da bunların sarkmalarını veya  düzgün yerleştirilmediklerini  gözlemlediniz.

Bu, bir tavan döşemesinin değiştiği veya birinin ofisinize veya masanızın yakınına bir video kamera veya dinleme aygıtı yerleştiğinin ilk göstergelerindendir. Ayrıca tavandaki çatlaklara ve çentiklere dikkat ediniz. Eğitimsiz amatör casus akustik tavan döşemesini çatlatmaya veya zarar vermeye muhtemeldir. Uygulama alanlarındaki tavan döşemeleri çatlak, çentik,oyuk veya leke bulundurmamalıdır.Her ne sebeple olursa olsun zarar gören tavanlar onarılmalı ve zarar görme sebepleri  kanıtlanmalıdır.Bu gibi durumlarda, varsa eğer gizli bir dinlemeyi belirlemek için  bir TSCM uzmanının bu çatlak,çentik , kırık veya zarar görmüş döşemeyi incelemesi akıllıca olacaktır.

21-“Telefon Şirketi” araçlarının veya çalışanlarının ofisinizin yakınında tamir yaparak çok fazla zaman harcadığını fark ettiniz.

Eğer benzer araçları yakınınızda üç defadan fazla görüyorsanız, ciddi bir probleminiz var olabilir.(en azından ABD Dışişleri Bakanlığı gözetlemeye karşı koyma eğitimine göre)

22-Telefon, kablo, sıhhi tesisat veya klima tamircileri birileri onları aramadan geliyorsa,

Dinleme casuslarının bir problem varmış gibi gösterip sonra bunu tamir etmek amaçla gelen ustalar, gizli inleyicilerin yaygın hilelerindendir. Sorunu çözerken dinleyicileri de yerleştirirler .Bunlar genelde klima ve telefon tamircileridir, nadir de olsa yangın alarm tamircileri de olabilir.

23-Servis veya nakliye kamyonları içinde kimse olmadan (gördüğünüz kadarıyla)sık sık yakınınıza park ediliyor.

Bu araçlar genelde dinleme aracı olarak kullanılırlar, merdiven veya çatıya boru taşıma araçları bulunan bu araçlara karşı çok dikkatli olun. Aynı zamanda renkli camı olan ve bu yüzden içini göremediğiniz(servis aracı gibi) her araca karşı tedbirli olun.Bu dinleme araçları küçük Geo Tracker, Suburban,Blazer, Trooper veya Kargo araçları olabilir.Aracın arka tarafında gizlenmiş bir kişi veya renkli camlı her araca bakın.Ayrıca dinleyiciler çevrenizde bu araçlarla birkaç kez bulunabilir.Bu dinleyiciler dinleyecekleri şahsın etrafında 500 ila 750 metre arasında bulunacaklardır.Üstünde merdiven bulunan bu araçlar gizli bir anten veya periskop bulundurabilir.

24-Kapı kilitleriniz birden bire düzgün kilitlenmemeye ve birden zorlanmaya başlıyor veya tamamen bozuluyor.

İlk kanıt, kilidin alınması, değiştirilmesi veya bypassıdır.Her zaman çift yönlü kilitler kullanmaya çalışın.(ASSA ve Medeco gibi).Ayrıca tüm kapılar için sadece çift taraflı deadboltlar (kilit silindirinin döndürülerek açıldığı yaysız kilit) kullanın, tüm pencereler için kaliteli pencere çıtası ve sadece giriş kapısı için değil tüm kapılar için kaliteli kapı çıtası kullanın.Bundan başka her zaman kapı açma düğmeleri gibi kapılarda da titreşim sensörü içeren kaliteli alarm sistemleriniz olsun.

25-Mobilyalarınızın yeri biraz değişik fakat kimse niçin olduğunu bilmiyor.

Mobilyalarınızın (kanepe, sandalye, lamba vb.)içine dinleme cihazlarını yerleştirmek herkes tarafından bilinen yaygın bir olaydır. Hedef bölgede yaşayan ve çalışan insanlar, mobilyaların yeri bir inch değişse bile bunu fark etmeye meyillidirler. Mobilyalarınız bulunduğu halıya çıkardığı ize ve lambalarınızın gölge pozisyonuna iyice dikkat edin.Ve mobilya ve duvar arasındaki mesafeye dikkat edinin çünkü dinleyici acele ettiği için nadiren eşyayı doğru yerine bırakır.

26-Her şey didik didik aranmış görünüyor fakat eksik bir şey yok.(fark ettiğiniz kadarıyla)

Profesyonel olmayan bir casus hedef evi saatlerce didik didik yapacaktır fakat  nadiren temiz ve düzenli bir şekilde yapar. En sık karıştırma yerleri masa çekmeceleri, dosya dolapları ve komodin çekmeceleridir.

27-Dinleyici size özel konuşmalarınızın bir kopyasını gönderir.

Bu sizi bir dinleyenin olduğunun basit ve somut bir göstergesidir.Casus bazen şantaj amaçlı veya korkutmak amaçlı ya da kurbanı gizlice takip ettiğini göstermek amaçlı  özel görüşmelerin bir kopyasını kurbana gönderir.Bu  yaygın olarak sivil davalarda, ceza davalarında, evlilik problemlerinde , hissedarların anlaşmazlıklarında ve savaşlarda gözaltına alma durumlarında zayıf ve tek taraflı bir duruma sahiptir. Karşıdakini psikolojik olarak baltalamayı hedefler.

 

1-Gizli kamera taraması

1a-Manuel

1a-1-Tüm ufak oyuncak cihazlar ve eşyalar

1a-2-Duvarlar-mıkro kamera-boya ton deşikliği

1a-3-Tüm elektronık cihazların kontrolu

1a-4-Tscm denetlemesi sırasında tüm telefon odaları, dikey dolaplar, köşe noktalar kurcalamaya veya elektromanyetik anomilere (rf faaliyeti) karşı iyice kontrol edilmelidir. tüm elektrik prizleri, ışık aksesuarları, anahtarlar, devre kesiciler, dağıtım kutuları, elektrik sayaçları ve transformatörler kurcalamaya veya elektromanyetik anomilere karşı kontrol edilmelidir. trafo ve devre kesici panel bunların en önemlileridir çünkü bu genelde teknik takibi kolaylaştırmak adına değiştirilir.

1b-Laser ışık cıhazı ile

1c-Frekans dedektörü ile

2-Manuel böcek tarama

2-a-Tüm eşyalar

2-a1-Eşya yer değişimi

2-a2-Eşyalarda metal dedektörü ile arama

2-a3-Hediye gelen eşyaların taranması

2-b-Tüm duvarlar-renk tonu-darbe mevcudiyeti

2-c-Yılan kamera ile duvar metal araları kontrolü

3-d-Tüm elektronık cihazların kontrolu

4-Duvar tablolara bak

3-Frekans böcek tarama

3-a- Icom r-20 tarama

4-a- Spectran hf ile spectran analiz

5-a-El frekans dedektörleri ile tarama

4-Bilgisayarlardaki casus yazılım tespiti

5-Cep tellerdeki casus yazılım tespiti

6-Kablo analizi

7-Sistem analizi

8-Çevresel güvenlik analiz-sahanın çevre faktörlerine göre risk durumu

9-Sabit telefon analizi-yönetici büroları-konfreans odaları

(takip için kullanılan bir mikrofon veya video kamera vericiden veya kaydediciden yüzlerce metre uzakta olabilir bu yüzden sadece güç ve telefon hatlarını değil tüm akım yollarını kontrol ettiğinizden emin olun)

10-Telsiz telefon kullanılıyor mu bakılacak

11-Uzak laser izlemeye elverişlilik durumu bakılacak

 

1-Скрытое сканирование камеры

1a-Руководство

1a-1-Все маленькие игрушечные устройства и изделия

1a-2-Стены-микрокамера-изменение тона краски

1a-3-Контроль всех электронных устройств

Во время проверки 1a-4-Tscm все телефонные комнаты, вертикальные шкафы, угловые точки должны быть тщательно проверены на предмет несанкционированного доступа или электромагнитных аномалий (радиочастотной активности). Все электрические розетки, осветительные приборы, переключатели, автоматические выключатели, распределительные коробки, электросчетчики и трансформаторы должны быть проверены на предмет несанкционированного доступа или электромагнитных аномалий. Панель трансформатора и выключателя являются наиболее важными из них, поскольку их часто заменяют для облегчения технического контроля.

1b-С лазерным световым устройством

С частотным детектором 1c

2-Ручное сканирование насекомых

2-и-все предметы

2-a1-Вытеснение товаров

2-а2-Поиск предметов с помощью металлоискателя

2-a3-Сканирование подарков

2-б-Все стены-цветовой тон-наличие удара

2-c-Проверка металлических промежутков между стенами с помощью змеиной камеры

3-d-контроль всех электронных устройств

4-Посмотрите на настенные росписи

3-частотное сканирование насекомых

3-а- сканер Icom r-20

Спектральный анализ с помощью 4-a-Spectran hf

Сканирование частотными детекторами из 5 рук

4-Обнаружение шпионского ПО на компьютерах

5-Обнаружение шпионского ПО на мобильных проводах

6-кабельный анализ

7-Системный анализ

8-Анализ экологической безопасности – статус риска объекта в соответствии с факторами окружающей среды

9-Фиксированная телефонная аналитика-управленческие кабинеты-конференц-залы

(микрофон или видеокамера, используемые для отслеживания, могут находиться на расстоянии сотен метров от передатчика или записывающего устройства, поэтому обязательно проверьте все текущие пути, а не только линии питания и телефонные линии)

10-Проверяли ли беспроводной телефон?

11-Доступность для удаленного лазерного мониторинга будет проверена.

 

1-مسح الكاميرا الخفية

1a- دليل

1a-1-جميع أجهزة ومقالات الألعاب الصغيرة

1a-2-تغيير نغمة طلاء الجدران الدقيقة للكاميرا

1a-3-التحكم في جميع الأجهزة الإلكترونية

أثناء فحص 1a-4-Tscm ، يجب فحص جميع غرف الهاتف ، والخزائن الرأسية ، ونقاط الزاوية بدقة من أجل التلاعب أو الشذوذ الكهرومغناطيسي (نشاط الترددات اللاسلكية). يجب فحص جميع المنافذ الكهربائية وملحقات الإضاءة والمفاتيح وقواطع الدائرة وصناديق التوزيع وعدادات الكهرباء والمحولات من أجل العبث أو الشذوذ الكهرومغناطيسي. تعد لوحة المحولات وقواطع الدائرة من أهم هذه اللوحات ، حيث يتم استبدالها غالبًا لتسهيل المراقبة الفنية.

1b- مع جهاز ضوء الليزر

مع كاشف تردد 1c

2-المسح الحشري اليدوي

2-أ- كل العناصر

2-a1- إزاحة البضائع

2-a2-البحث في الأشياء بجهاز الكشف عن المعادن

2-a3- مسح العناصر الواردة كهدايا

2-ب- جميع الحوائط – درجات اللون – وجود التأثير

2-ج- فحص المساحات المعدنية بالحائط بكاميرا ثعبان

3-د- التحكم في جميع الأجهزة الإلكترونية

4-انظر إلى اللوحات الجدارية

3-تردد مسح الحشرات

3-أ- Icom r-20 scan

التحليل الطيفي باستخدام 4-a- Spectran hf

المسح باستخدام أجهزة كشف التردد 5-a-Hand

4-كشف برامج التجسس على أجهزة الكمبيوتر

5-كشف برامج التجسس على أسلاك المحمول

6- تحليل الكابلات

7- تحليل النظام

8-تحليل الأمن البيئي – حالة مخاطر الموقع حسب العوامل البيئية

9- التحليل الهاتفي الثابت – المكاتب الإدارية – غرف المؤتمرات

(يمكن أن يكون الميكروفون أو كاميرا الفيديو المستخدمة للتتبع على بعد مئات الأمتار من جهاز الإرسال أو المسجل ، لذا تأكد من فحص جميع المسارات الحالية ، وليس فقط خطوط الطاقة والهاتف)

10-هل كان يتم فحص الهاتف اللاسلكي؟

11-سيتم التحقق من توافر المراقبة بالليزر عن بعد.